W świecie wina są miejsca, które otaczają niemal mityczne opowieści. Winnice, których nazwy elektryzują koneserów, a butelki osiągają zawrotne ceny. Co sprawia, że właśnie te miejsca – spośród tysięcy rozsianych po całym świecie – zyskały miano legendarnych? Zapraszam Cię w podróż po najbardziej znanych winnicach świata – z perspektywy pasjonata, który każdego dnia oddycha winem.
1. Château Margaux – Bordeaux, Francja
Francja to synonim klasyki, a Bordeaux to jej koronna perła. Château Margaux należy do tzw. Premier Grand Cru Classé, czyli najwyższej klasyfikacji win z 1855 roku. Już sam zamek wygląda jak z bajki, ale to w piwnicach dzieje się magia.
2. Antinori – Toskania, Włochy
Rodzina Antinori produkuje wino od ponad 600 lat. Znani są z produkcji kultowego Tignanello – jednego z pierwszych Super Toskanów, który złamał schematy apelacyjne i zrewolucjonizował włoskie winiarstwo.
3. Penfolds – Barossa Valley, Australia
Penfolds jako jeden z pierwszych pokazał, że Shiraz z Australii może rywalizować z najlepszymi winami Europy. Ich legendarne Grange to dziś jedna z ikon światowego winiarstwa.
4. Opus One – Napa Valley, USA
Efekt współpracy dwóch legend: barona Philippe de Rothschilda z Bordeaux i Roberta Mondaviego z Kalifornii. Opus One to wino, które łączy elegancję i moc w stylu nowoczesnego Bordeaux.
5. Vega Sicilia – Ribera del Duero, Hiszpania
Produkują jedno z najbardziej długowiecznych win świata – Unico, które leżakuje nawet 10 lat przed premierą rynkową.
A jak na tym tle wypadają najlepsze winnice w Polsce?
Choć historia polskiego winiarstwa nie jest tak długa jak w krajach śródziemnomorskich, to najlepsze winnice w Polsce zaskakują jakością, pasją i podejściem do terroir. Regiony takie jak Małopolska, Lubuskie, Podkarpacie czy Dolny Śląsk zyskują na znaczeniu z każdym rokiem.
Coraz częściej słyszymy o polskich medalach na międzynarodowych konkursach, a wina z takich winnic jak Winnica Turnau, Winnica Srebrna Góra czy Winnica Miłosz trafiają do najlepszych restauracji i salonów z winami.
To właśnie pasja, autentyczność i odwaga eksperymentowania sprawiają, że najlepsze winnice w Polsce zaczynają pojawiać się w rozmowach obok europejskich gigantów. To również dowód na to, że nie trzeba jechać do Bordeaux czy Toskanii, by odkrywać wielkie wina – czasem wystarczy odwiedzić sąsiednie województwo.
Co łączy wszystkie te winnice?
Bez względu na szerokość geograficzną, wspólnym mianownikiem każdej z tych winnic – światowych i polskich – jest szacunek do ziemi, ludzi i natury. To nie tylko produkcja wina – to filozofia życia. Wyjątkowość buduje się latami, poprzez konsekwencję, wizję i serce wkładane w każdą butelkę.