Whisky Irlandzka

Z produkcją whisky powszechnie kojarzą się kraje anglosaskie i słusznie! Irlandia to bowiem jedna z ojczyzn tego alkoholu i wytwarza się go tam już od wielu wieków. Whisky irlandzka to jeden z najbardziej kojarzących się z tym państwem wyrobów i stała się ona już właściwie jednym z elementów jego kultury i tradycji. Obecnie mianem takim jak whiskey irlandzka można określać produkty przygotowywane według określonych norm, dzięki czemu wyróżniają się one niezwykłym smakiem i aromatem, tak cenionymi przez koneserów na całym świecie.

Irlandzkie whisky – co to właściwie oznacza?

Należy pamiętać, że nie każdą whisky można określić mianem irlandzkiej. Warto zatem rozróżniać poszczególne odmiany tego trunku, by uniknąć pomyłek. Irlandzkie whiskey, jak już wskazuje ich nazwa, są produkowane na terenie Irlandii. Nazewnictwo określa definicja Irish Whiskey Act z roku 1980. Regulacje określają sposób jej produkcji, dzięki czemu wytwórcy uzyskują idealny efekt i smak, z którego znane są takie właśnie trunki. Obecnie działa wiele marek, które zajmują się dbaniem o to, by spod ich skrzydeł wychodziła najlepsza irlandzka whiskey.

Jak powstaje prawdziwa whisky irlandzka?

Na czym zatem polega produkcja, dzięki której powstaje irlandzka whisky? Oczywiście musi się ona odbywać na terenie Irlandii. Trunek przygotowuje się z zacieru zbożowego, który został przefermentowany z udziałem drożdży. Leżakowanie także ma miejsce w tym kraju i trwa przez przynajmniej trzy lata. Stosowana jest tu także podwójna oraz potrójna destylacja, a wykorzystuje się zarówno słód jęczmienny, jak i jęczmień niesłodowany, co wpływa na ostateczny smak wyrobu. To właśnie sposób na to, by powstała dobra irlandzka whiskey, ceniona na całym świecie.

Najlepsza whisky irlandzka – historia jej produkcji

Nie da się ukryć, że irlandzka whiskey wyróżnia się także niezwykle interesującą historią jej powstania i wytwarzania na przestrzeni wieków. W Irlandii destylowano alkohol już najprawdopodobniej w VI wieku. Zajmowali się tym najprawdopodobniej mnisi, którzy odkryli sztukę produkcji trunków w trakcie swoich podróży. Z czasem irlandzkie whisky stopniowo zyskiwały swoją obecną formę, a szczyt ich popularności przypadł z kolei na XIX wiek. Działało wówczas ponad osiemdziesiąt licencjonowanych, irlandzkich gorzelni. W XX wieku pojawiły się pewne ograniczenia związane ze światowymi konfliktami i prohibicją w Stanach Zjednoczonych. Jednak po tych trudnościach rynek z czasem ponownie zaczął się rozwijać, dzięki czemu najlepsza whisky irlandzka przetrwała do dziś.

Znane rodzaje irlandzkiej whisky

Dziś dobre irlandzkie whisky dzielą się na kilka najważniejszych kategorii. To takie gatunki jak whisky blended, single malt, still pot, czy też single grain. Wszystko zależy od sposobu ich produkcji i tego, czy stanowią one mieszankę słodów, czy też nie. Wykorzystuje się do tego zarówno jęczmień słodowany, jak i surowy. W przypadku takiego wyrobu jak whisky irlandzka sklep internetowy to zazwyczaj zbiór właśnie tych odmian. Warto też zadać sobie pytanie, jak należy podawać dobre, irlandzkie whisky? Wykorzystuje się do tego specjalne szklanki o grubym dnie. Najwięcej ciekawych akcentów można w trunku wyczuć, kiedy serwuje się go na czysto i w temperaturze pokojowej.

Znani producenci whisky irlandzkiej

W przypadku irlandzka whisky sklep to zbiór wyrobów od najbardziej znanych marek. Dostarczają oni od lat takie propozycje jak właśnie dobra irlandzka whisky. Wypełnione z nią butelki to cenna pozycja każdej kolekcji, stanowią też one część zestawu takiego jak kosze upominkowe.

Dobra whisky irlandzka z dostawą do domu

Obecnie dostępna jest whisky irlandzka z dostawą, dzięki czemu z powodzeniem można sprawdzić, jak ona właściwie smakuje. W ten sposób da się degustować także inne trunki, na przykład takie jak brandy. Warto przekonać się, jakie akcenty kryje w sobie najlepsza irlandzka whisky i co wpływa na jej ogromną popularność praktycznie na całym świecie.

Brak dostępnych produktów

Czekać na dalsze informacje! W tym miejscu zostanie wyświetlonych więcej produktów w miarę ich dodawania.